warsztaty edycji zdjęć

Edycja zdjęć – podstawy – 29-31 marca 2019

Jak co roku zachęcam do zajęcia się czymś godnym długich zimowych wieczorów, czyli edycją zdjęć. Co zrobić, żeby to, co wyszło z aparatu, wyglądało tak, jak sobie autor tego życzy? To wcale nie takie trudne, gdy się już wie jak…

Nauczyć się tego można na dziesiątej edycji warsztatów podstawowej edycji zdjęć “Od RAW-a do pięknej fotografii”. Warsztaty odbędą się we Wrocławiu.

ZOSTAŁO JEDNO WOLNE MIEJSCE, ZAPRASZAMY!

warsztaty edycji zdjęć

Program warsztatów edycji podstawowej jest podzielony na kilka zagadnień:

Co z tym RAW-em?

Najpierw surowy plik z aparatu trzeba wywołać. Możliwości oferowane przez rawery, właściwe przygotowanie pliku do dalszej obróbki oraz omijanie problemów i pułapek pojawiających się na tym etapie będą tematem pierwszej części warsztatów. Wywoływanie plików RAW odbędzie się z użyciem modułu Adobe Camera Raw, co oznacza do wyboru programy Photoshop albo Lightroom (ewentualnie Photoshop Elements, ale jego możliwości są ograniczone, więc sugerowałabym zainstalowanie przynajmniej wersji próbnej Photoshopa albo Lightrooma). Chodzi tu nie tylko o wyregulowanie jasności czy balansu bieli, ale też o wykorzystanie bardziej zaawansowanych możliwości programów wywołujących, jak np. operacje na fragmentach zdjęć czy podbarwianie.

Naturalny HDR

Łączenie kilku ujęć w celu zarejestrowania sceny o dużej rozpiętości tonalnej jest popularną techniką, ale o ile sam etap fotografowania jest względnie łatwy, o tyle już złożenie różnie naświetlonych ujęć w taki sposób, by efekt był naturalny i atrakcyjny jest już zadaniem trudniejszym. Nienaturalne kolory, dziwny rozkład jasności, paskudne aureole to znaki zdradzające kiepsko złożonego HDR-a. Tymczasem dobry HDR to taki, który… w ogóle nie wygląda na HDR-a. Da się to uzyskać! Składanie HDR odbędzie się na przykładzie bardzo dobrego polskiego programu SNS-HDR, który uczestnicy warsztatów mogą zakupić z 50% zniżką.

hdr_zrzut

Krzywe, warstwy i stemple

Nie zawsze da się za pomocą globalnych operacji uzyskać zamierzony efekt i często potrzebne są działania lokalne. Jak wykorzystać warstwy, maski i stemple do modyfikowania wybranych obszarów? Jak widać będziemy mieszać ile wlezie – oczywiście wykorzystując różne tryby mieszania. Program: Photoshop, ewentualnie Elements. W tak małej grupie jestem w stanie pomagać każdemu z osobna.

Dla kogo przeznaczone są warsztaty

Na warsztaty zapraszam wszystkich fotoamatorów, chcących nauczyć się cyfrowo cyzelować swoje zdjęcia. Wystarczy pasja do fotografii, chęć zdobywania wiedzy oraz podstawowa umiejętność posługiwania się komputerem.

Co trzeba mieć

Z pewnością niezbędny będzie komputer. Zdecydowanie zalecam myszkę jako dodatkowe wyposażenie, przydać się może także tablet graficzny, choć konieczny nie będzie.

Na komputerze powinny być zainstalowane następujące programy, mogą to być 30-dniowe wersje próbne (byle funkcjonalne w trakcie warsztatów):

  • Program wywołujący RAW-y; może to być Photoshop lub Lightroom
  • Program do dalszej edycji; Photoshop pełny lub ewentualnie Elements, jeśli jako program wywołujący RAW-y był zastosowany Lightroom.
  • SNS-HDR w wersji Home lub Pro
  • Przeglądarka FastStone Image Viewer – darmowa, szybka i bardzo przydatna fotografom, dostępna do pobrania stąd: http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm

Liczba miejsc jest ograniczona do 8, gwarancja miejsca na warsztatach następuje po wpłacie.

Po zgłoszeniu mailowym należy poczekać na maila zwrotnego z potwierdzeniem miejsca i numerem konta do wpłaty.
Z regulaminem warsztatów można zapoznać się tutaj.

 

 

Czas i miejsce:

Warsztaty odbędą się w dniach 29-31 marca 2019 (piątek-niedziela) we Wrocławiu. W piątek potrwają od 17. do 20., w sobotę od 10. do 18. (z przerwą na obiad), w niedzielę od 10. do 14.

Cena i warunki:

Cena warsztatów wynosi 790 zł dla osób, które brały już udział w naszych warsztatach lub fotowyprawach oraz 890 zł dla pozostałych osób. W cenie nie ma noclegów, ale jest obiad w sobotę oraz napoje przez cały czas trwania warsztatów. Uczestnicy powinni mieć własne komputery z zainstalowanymi programami wymienionymi wyżej oraz myszki.

Liczba miejsc jest ograniczona do 8, gwarancja miejsca na warsztatach następuje po wpłacie.

Po zgłoszeniu mailowym należy poczekać na maila zwrotnego z potwierdzeniem miejsca i numerem konta do wpłaty.

serdecznie zapraszamy!

ZOSTAŁO JEDNO WOLNE MIEJSCE, ZAPRASZAMY!

Chęć udziału w warsztatach proszę wyrazić mailem lub za pomocą poniższego formularza:

Zdjęcie po obróbce, warsztaty edycji zdjęć

 

 

 

Dziękujemy! Niech Ci światełko zawsze świeci z właściwej strony! :)

Ewa i Piotr