Odlatujemy ze Szkocji

Światło nad górami, Szkocja

Jesteśmy w Glasgow, rano pakujemy się do samolotu i wracamy do Polski. Szkocja w listopadzie okazała się całkiem fotogeniczna. Owszem, trochę padało, sporo wiało, a i zbyt ciepło nie było. Szczególnie chłodne były poranki (co oczywiste) oraz dni z ładną pogodą (wyż zimą to słońce, ale też niższe temperatury). Najbardziej uciążliwe były oczywiście deszcze. Z nadmiarem wilgoci miało problem kilka aparatów: Sony A550 i dwa Canony 60D, natomiast kilka Canonów 7D, 5D i bezlusterkowce Olympusa dobrze zniosły wilgotność. Tutejszy klimat łatwiej polubić w goretexowych butach – chodzenie po podmokłym terenie jest koniecznością w wielu atrakcyjnych wizualnie miejscach.

Poranek w górach Quiraing, Szkocja
Potwora z Loch Ness nie zobaczyliśmy, zobaczyliśmy natomiast wiele wspaniałych miejsc, część z nich nawet przy bardzo dobrym świetle. Dobre światło tutaj to nie kwestia dnia, ale raczej minut – zdarzało się wcale często, ale trwało zaledwie chwilę – albo się było przygotowanym i zdążyło je złapać, albo trzeba było czekać na następną okazję. A następna okazja już za rok – wracamy w listopadzie 2016.
Powyżej zdjęcia z wcześniejszych dni, a poniżej portret z ostatniej sesji tej fotowyprawy, gdy spotkaliśmy szkocką blondynkę.

Spotkanie z blondynką, Szkocja

 

Czy aparaty boją się deszczu?
Stary człowiek i czarodziejki

11 komentarzy

 1. niko

  Dlaczego nie ma nic o nikonach? Jak zniosły tę wilgoć? Chyba bli też z Wami jacyś nikoniarze?

  • wzrokowiec

   W Szkocji? Chyba żartujesz!
   Przecież Szkoci są tak skąpi, że kupują wyłącznie Canony 😉

  • Piotr

   Były dwa (chyba że o którymś zapomniałem): 5300 i bodaj D300s. Oba przeszły fotowyprawę bezawaryjnie. Raczej nie należy generalizować na poziomie marki, ale konkretnych modeli – np. na tegorocznej Islandii Nikon D3200 wysiadał od samej wilgoci w powietrzu – bez zamoknięcia.

 2. sewo

  A jak to wszystko zniosły nieprzemakalne Pentaksy? Nie mówcie, że ich tam nie było!

  • Piotr

   Pentaxy były z nami w Maroku, do Szkocji nie dotarły.

   • Jola – mój D7000 deszcz znosi bez problemu – co prawda niezbyt długo go wystawiałam (i w miarę starałam sie ochraniać) ale dawał radę.

    Piotr – widoki piękne mieliście 🙂

    • Andrzej2

     Nie wiem co nazywasz brakiem problemu. Mój Canon 60D deszcz znosił bez problemu na Islandii [nad Godafoss sam byłem w stanie płynnym, a aparat działał] i w Szkocji dość długo. Feralnego przedostatniego dnia „deszcz znosił bez problemu” od 9:15 do 14:56. O 14:57 się zbuntował 😉

     • Piotr

      To jeszcze dodam, że Andrzej był najbardziej nieustraszonym uczestnikiem fotowyprawy i wracał do autobusu ostatni, niezależnie od ilości wody w powietrzu. 🙂
      Jeśli chodzi o deszcze, to Szkocja była cięższa od Islandii. Na Islandii padało dość często, ale krótko, bo silny wiatr często zmieniał pogodę. W Szkocji jak zaczęło padać, to szybko nie przestawało.

    • aż tak nigdy nie musiałam moczyć sprzętu 🙂

    • Andrzej2

     Jako ciekawostkę dodam, że pewien zaginiony Nikkor przeżył deszczową noc na pustkowiu. Ani wilcy go nie zjedli, ani woda nie rozpuściła 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *