Stare RAW-y nie rdzewieją

Kreta, Balos

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy odzyskiwanie świateł było fantastyką, a wyciąganie cieni kończyło się kaszą na smutno, w pewnej jaskini na Krecie powstał RAW. Było na nim niebo z pięknie skłębionymi chmurami, trochę morza, trochę gór oraz, jako obramowanie, fragment rzeczonej jaskini. Największy, jaki dało się objąć obiektywem.

Niestety, tylko część z tych obiektów była dobrze widoczna. Należało się tego oczywiście spodziewać, biorąc pod uwagę jasność nieba i ciemności jaskini, ale nie zmienia to faktu, że zdjęcie nie wyglądało jak należy. A ówczesne programy do wywoływania RAW-ów nie bardzo były w stanie wyciągnąć coś poza geometryczną kaszką w cieniach i gładką szarością w najjaśniejszych światłach. Trzeba było się z tym pogodzić… na razie.

Od tej pory sporo kawy upłynęło w kubkach informatyków i rzeczywistość uległa zmianie. Powstały lepsze odrawiacze i całkiem dobre programy do mapowania tonów. Wygrzebane z czeluści dysku stare zdjęcie otrzymało nową szansę na zaistnienie.

Widoczny u góry obrazek powstał przez wywołanie RAW-a w Adobe Camera Raw, z zastosowaniem solidnego odszumiania oraz zerowego podkreślania detali i całkiem bez wyostrzania. Taki 16-bitowy prefabrykat został umieszczony w SNS-HDR Pro w celu mapowania tonów, takiego, jakie stosuje się do HDR-ów. Przy okazji w tym ostatnim programie zastosowałam też selektywną regulację nasycenia (w rodzaju: niebieski bardziej, zielony mniej itp.) i parę pomniejszych czarów z kolorami, dzięki czemu zdjęcie sprzed lat dziewięciu wreszcie może oddać pierwotny zamysł autora. No, trochę mu zeszło.

Morał: warto czasem zajrzeć do starych zbiorów, bo współczesne narzędzia mogą tchnąć nowego ducha w zdjęcia, które wydawały się technicznie za słabe. A teraz można je nawet powiesić na ścianie, i nie trzeba będzie na nic przymykać oczu.

Wasz człowiek w organach
Android to nie rozwiązanie

11 komentarzy

 1. Andrzej2

  Można podlinkować tą starszą wersję. Jest na dfv. Ktoś kto nie ma pamięci słonia może nie skojarzyć 😉
  Zdjęcie dostało życia. Nowego życia 😉
  Muszę sobie w końcu kupić to SNS 😉
  Nie jestem pewien, czy ciągnięcie tego niebieskiego to najszczęśliwszy pomysł. Stałem się taki wybredny przez Piotra, bo mnie namówił do przeczytania Briota 🙂

 2. http://www.dfv.pl/gallery/members/Piotr.html?g2_itemId=46547&&g2_page=9
  Andrzej ma pamięć jak słoń – więc poszukałam – rzeczywiście bardzo zyskało obrobione po nowemu 🙂

  • A jakie piękne copy right ma to stare zdjęcie na dfv;-)

   • Andrzej2

    To było w czasach, gdy:
    1. Nie było Cię na świecie.
    2. Byłeś, ale nie wyglądałeś na prawnika.
    3. Byłeś, wyglądałeś na prawnika, ale nie wzbudzałeś zaufania.

    Przy prawidłowej odpowiedzi postaw krzyżyk 😉

   • Piotr

    Tamto wywołanie jest rzeczywiście bardzo stare, bo jeszcze zanim się pojawiła galeria na DFV i samo DFV 🙂 Gdzieś tak z 2004 lub 2005 roku.

 3. no i zainspirowaliście mnie do przejrzenia starych rawów :))

 4. A2 znowu zamienił proszki z Antkiem? 😉

 5. airprasolik

  Może tak zabawa Wywołaj tego RAWa

 6. pobawiłam się dwoma starymi rawami z d60. I nagle znacznie więcej szczegółów udało się uzyskać – pliki zyskały na jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *