Vestrahorn, Islandia, warsztaty Photoshopa

Jak mają wyglądać Twoje zdjęcia

i kto o tym decyduje?

Wielu fotografujących uważa, że zdjęcia mają wyglądać „tak jak to było naprawdę”. Inni mają świadomość, że „tak naprawdę” to świat nie jest dwuwymiarowy ani ograniczony do prostokąta, więc ideał fotograficzny nie jest w tym samym miejscu, co rzeczywistość. Pewna część fotografów jest zdania, że uprawianie fotografii kończy się na wciśnięciu spustu migawki, a potem to już tylko jakieś grafiki powstają. Z tym poglądem rozprawiamy się w dużym tekście na Fotezji, więc już się nie będę powtarzać. Przypomnę tylko, że wygląd obrazu wytwarzanego przez aparat zależy od różnych czynników, z których wiele jest efektem decyzji obcych inżynierów w dalekich krajach. Czy pozwolisz nieznajomym ludziom decydować, jak mają wyglądać Twoje zdjęcia?

Vestrahorn, Islandia, warsztaty edycji zdjęć

Ja osobiście uważam, że zdjęcia mają wyglądać tak, jak chcę, żeby wyglądały. To oczywiście wymaga nieco umiejętności i włożenia pracy twórczej nie tylko w plenerze, ale również później. No i oczywiście podjęcia decyzji: czy ta fotografia ma być jasna, mroczna, ciepła, zimna, drapieżna czy delikatna? Czy jeszcze jakaś inna?

Vestrahorn, Islandia, nauka Photoshopa

W tym wpisie, wbrew pozorom, jest tylko jedno zdjęcie, za to w różnych wersjach. Pewnie jedne spodobają się Wam bardziej, inne mniej. Nie w tym rzecz. Rzecz w tym, żeby uświadomić sobie, że końcowy wygląd fotografii zależy od fotografa. Od jego pomysłowości, chęci i umiejętności. Twoje fotografie są Twoje, i niczyje inne.

Vestrahorn, Islandia, warsztaty Photoshopa

Dla tych, którzy pomysły i chęci mają, ale brakuje im umiejętności i może trochę odwagi, pod koniec tego roku odbędą się warsztaty obróbki zdjęć: dwa terminy edycji podstawowej i jeden zaawansowanej. Na edycję podstawową 6-8 grudnia miejsca skończyły się, zanim zdążyłam wypić kawę, więc pojawił się dodatkowy termin 22-24 listopada – zapraszam, tu kilka miejsc jeszcze jest. Edycja zaawansowana odbędzie się 13-15 grudnia.

Vestrahorn, Islandia, kurs Photoshopa
zdjęcie prosto z aparatu
  1. Czy zdjęcie prosto z aparatu to surowo wyglądający RAW? Zapewne jpg poprawiony przez oprogramowanie aparatu byłby zdecydowanie lepszy. Marnie to wygląda, zwłaszcza w porównaniu do pierwszego.

    1. To jest jpeg wszyty w rawa (rawy same w sobie to tylko zerojedynki bez wyglądu, dlatego każdy raw ma swojego jpega). Owszem, mógłby być bardziej kontrastowy „prosto z aparatu”. Tylko że raczej nie ma możliwości, żeby ten kontrast od razu był dokładnie tam gdzie trzeba. Tutaj najprawdopodobniej prawa strona byłaby z wypaleniami, a skała z czarnymi plamami. A na wyciągnięcie struktury chmur w aparacie w ogóle nie ma co liczyć.

  2. Prośba, nie zapominaj o posiadaczach Lr.Może być jako wydawnictwo. Np; mnie szczególnie interesuje archiwizacja, katalogowanie itp.
    z poważaniem
    Zbyszek

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *