Jak wysłać dużo zdjęć w wysokiej rozdzielczości znajomym? Najlepiej: udostępniając je na FTP. A jeśli nie ma się dostępu do FTP? Drugi pod względem wygody jest jakiś schowek w internetowej chmurze – na przykład Dropbox. Szczególnie dla fotografów Dropbox sposób na rozesłanie zdjęć o dużym rozmiarze.
Dlaczego nie…
- E-mail – bo wrzucenie komuś kilkudziesięciu dużych zdjęć na skrzynkę pocztową może zredukować liczbę naszych znajomych, zwłaszcza jeśli to skrzynka służbowa. Do tego załączniki mailowe puchną o mniej więcej 1/4 – czyli jak wyślemy komuś 30 MB, to ten ktoś dostanie 40 MB.
- Picasa i inne galerie – nawet jeśli posiadają opcję prywatnych galerii, czyli takich bez dostępu dla osób przypadkowych, to i tak Twoje zdjęcia na Picasie stają się zdjęciami Google’a. Czy Gugiel je kiedyś wykorzysta, nie wiadomo, ale sobie taką możliwość zastrzegł.
- Wystawienie przez stronę WWW – bardzo wygodne. Jeśli masz własną stronę WWW…
- SkyDrive czy Google Drive – wprawdzie dają nawet więcej miejsca za darmo, ale i Microsoft (SkyDrive) i Google wiedzą już o mnie wystarczająco dużo, a moich plików i listy znajomych, którym je udostępniam, naprawdę nie potrzebują. Zgadza się – to nie jest argument bardzo racjonalny. Ale dla mnie nadal argument.
A więc… Dropbox! Sposób na rozesłanie zdjęć wygodny i darmowy
- Za darmo. Wprawdzie za darmo są tylko 2 GB, ale to nadal sporo do większości zastosowań, a do tego są metody zwiększenia pojemności do 18 GB bez wydawania ani złotówki.
- Wygodne, skuteczne, bezproblemowe. Niekiedy nawet sprytne. W każdym razie – działa.
- Odbiorca dostaje adres internetowy do udostępnionego materiału i pobiera go sobie wówczas, gdy ma czas. Adres internetowy jest na tyle nieoczywisty, że jest minimalna szansa, że trafi na niego ktoś postronny.
- Udostępnienie pliku to skopiowanie go do pewnego folderu na dysku własnego komputera, a później dwa dodatkowe kliknięcia.
- Usunięcie udostępnionego materiału to skasowanie pliku z tego folderu. Skasowałeś ze swojego komputera – znika z Dropboxa.
Jak zainstalować Dropboxa
1. Wchodzisz na www.dropbox.com i klikasz „Zarejestruj się”. A jak wejdziesz przez adres
https://www.dropbox.com/referrals/AADR3XZmjx3oqz3TB_ZqOoFLi39C6zB3H8s?src=global9
to dodasz mi miejsca na udostępnianie zdjęć.
2. Podajesz imię, nazwisko i adres mailowy. Wymyślasz hasło. Zapamiętujesz hasło. Wpisujesz hasło. Zaptaszkowujesz „Zgadzam się z warunkami…”. Klikasz „Zarejestruj się”.
3. W zasadzie gotowe, ale wygodnie jest jeszcze zainstalować sobie aplikację Dropboxa na komputerze, żeby można było materiały udostępniać i usuwać bez użycia przeglądarki. Wchodzimy więc na www.dropbox.com/install i klikamy „Bezpłatne pobieranie”.
4. Program się ściąga. Jak skończy, uruchamiamy go i pozwalamy mu się zainstalować.
5. Przy konfiguracji wybieramy „Mam już konto usługi Dropbox”.
6. Zostajemy przy wersji bezpłatnej, ograniczonej do 2 GB. Na razie 2 GB… 🙂
7. Można z domyślnymi ustawieniami.
8. Po zakończeniu instalacji mamy po prawej stronie paska zadań nową ikonkę: niebieskie pudełko. Jeśli pudełko ma na dole małe zielone kółko z „ptaszkiem”, to nasze pliki są też aktualne w chmurze. Jeśli kółko jest niebieskie, to trwa ich przesyłanie.
Jak udostępnić zdjęcia za pomocą Dropboxa
1. Klikamy prawym klawiszem na ikonkę niebieskiego pudełka na pasku i wybieramy „Folder Dropbox”.
2. Przeciągamy do tego folderu plik, który chcemy udostępnić. Może to być pojedyncze zdjęcie, ale może też być ich cały pakiet spakowany w plik .ZIP.
3. Klikamy prawym klawiszem na taki przeciągnięty plik i wybieramy „Udostępnij łącze do Dropbox”. Tworzony jest adres internetowy, który ląduje w naszym schowku systemowym. Wystarczy teraz w mailu do znajomego wcisnąć Ctrl+V i wklejamy adres do pobrania udostępnionego pliku. Uzyskujemy adres, który wygląda np. tak: https://www.dropbox.com/s/sloiu4vtw0d2s1t/styczniowa_tajemnica.jpg
4. Alternatywna metoda: uruchamiamy przeglądarkę internetową, wchodzimy na www.dropbox.com, logujemy się na swoje konto i tam w wykazie zsynchronizowanych plików wybieramy ten, który chcemy udostępnić, a następnie klikamy po prawej stronie jego linii na „Udostępnij łącze”.
5. Otwiera się nowe okienko, w którym możemy wpisać od razu adresy mailowe osób, które chcemy powiadomić o udostępnieniu pliku. Ale możemy też kliknąć przycisk „Uzyskaj łącze” i mieć w schowku adres internetowy pliku. A później tylko Ctrl+V w mailu…
„Ja chcę więcej miejsca w Dropboxie!”
Ależ proszę bardzo! Jest kilka sposobów na zwiększenie dostępnego miejsca na koncie Dropboxa bez wydawania ani złotówki. Wszystkie znajdziemy na górze strony www.dropbox.com, klikając na „Otrzymaj darmową przestrzeń”. Maksymalnie można uzyskać około 20 GB na darmowym koncie. Jak ktoś potrzebuje więcej, to może korzystać z wersji płatnych.
1. Przechodzimy samouczek
(„Wprowadzenie do Dropbox”) i wypełniamy 4 z 7 dostępnych tam zadań, np. przeklikać przewodnik, zainstalować aplikację Dropboxa na dwóch swoich komputerach i tablecie oraz wrzucić jakieś pliki do folderu – dostajemy za to 250 MB.
2. Piszemy, dlaczego lubimy Dropboxa
– zwięźle, na nie więcej niż 90 znaków, np. „Dla mnie Dropbox to sposób na rozesłanie zdjęć”. Dostajemy 125 MB.
3. Polecamy Dropboxa znajomym
Każdy znajomy, który założy sobie konto z naszego polecenia, przyniesie nam dodatkowe 500 MB miejsca. Żeby jednak znajomi przynieśli nam korzyści, muszą założyć sobie konto wchodząc przez specjalny, podany przez nas adres internetowy, bo tylko wtedy serwis będzie wiedział, że te osoby przyszły z naszego polecenia. Nasz własny adres do podawania znajomym znajdziemy po zalogowaniu się na www.dropbox.com pod adresem . Na górze mamy możliwość wysłania zaproszeń mailem, a poniżej napis „Więcej sposobów na zaproszenie znajomych” i okienko z adresem, obok którego widnieje przycisk „Kopiuj łącze”. Kopiujemy to łącze i podajemy znajomym, aby przez nie zakładali sobie własne „skrytki”. Jeśli ktoś założy sobie pochmurny schowek przez https://db.tt/RcCgJ2ylyk to zwiększy mój schowek o pół gigabajta. 🙂
4. Jest jeszcze parę metod, których nie polecam
…bo polegają na integracji konta na Dropboxie z Facebookiem i Twitterem, choć jeśli ktoś chce, a do tego korzysta z Twittera i ma urządzenie z applowskim systemem iOS, to może zdobyć dodatkowo półtora gigabajta.
Archiwum, kopia bezpieczeństwa, szybka synchronizacja
Jest więcej przydatnych dla fotografa zastosowań Dropboxa. Można go używać do przechowywania archiwum, a przynajmniej najcenniejszych plików. Może też służyć jako środek do synchronizacji danych między dwoma komputerami, np. gdy zaczynamy pracę ze zdjęciami na jednej maszynie, a kontynuujemy na innej. Nadaje się też do szybkiej wymiany plików między komputerami. To przydatne zastosowania, choć można znaleźć dla nich inne metody. Natomiast do rozsyłania dużej paczki zdjęć w wysokiej rozdzielczości, gdy nie ma się dostępu do FTP, nie znam lepszego narzędzia.