Z cyklu: nie da się – lampa błyskowa

Jak powszechnie wiadomo, nie da się zrobić ładnego zdjęcia za pomocą lampy błyskowej zamocowanej na aparacie. Będzie płasko, paskudnie, blado, z odblaskami na skórze i ogólnie zieje amatorszczyzną. Mowy nie ma o plastycznym oświetleniu. Jeśli byśmy lampę ściągnęli z aparatu, użyli jakiegoś zaawansowanego bezprzewodowego TTL-a, zamocowali jakieś cuda-wianki typu reporterskie softboksy, lumiquesty i inne gadżety, to może coś z tego od biedy wyniknie.

Ale goła lampa na aparacie? Po prostu nie da się i już.

Powyższy portret został wykonany za pomocą lampy zamocowanej na aparacie, bez żadnych dodatków typu softboks czy odbłyśników. Lampa była jedynym źródłem światła: zdjęcie wykonane przy tych samych parametrach ekspozycji wyłącznie przy świetle zastanym – poniżej.

No dobra, korzystanie z lampy błyskowej nie jest oczywiste, czego dowodem pierwszy numer miesięcznika „Digital Camera”, gdzie na s. 89 mamy w ramach „podpowiedzi ekspertów” poradę „Zapanuj nad błyskiem”. Porada eksperta w skrócie: „Najpierw trzeba zrozumieć, jak to działa. U Nikona działa lepiej niż u Canona, bo u Nikona w trybie auto wychodzi. A może nie wychodzi? Jak nie wychodzi to kombinujemy z kompensacją ekspozycji. Poza tym kombinujemy z FEL. Eeee… dalej nie wychodzi? Przestawiamy aparat w tryb manualny. Hm… Przestawiamy lampę w tryb manualny… i… tak kombinujemy, żeby było dobrze”.

Ależ kusi, żeby sobie zaprenumerować DC.

PS. Znikamy na weekend w Trójmieście molestować fotograficznie AC. Część ewentualnych komentarzy będzie musiała poczekać na zatwierdzenie.

  1. Z tego wszystkiego, zamiast antyreklamy powstała reklama. Aż się chce zajrzęć co tam „poradzili” w tym DC. Autor skromna bestia, to nie pisze, że tajemnice tego zdjęcia odkrywa w najnowszym 09’11 DFV 🙂 .

    PS. Molestować AC – Hmmm 😉

    1. W tym artykule (9/2011 str. 104), na stronie 109 jest rada, jak zwiększyć moc lampy.
      Autor radzi, żeby otworzyć przysłonę albo podnieść iso. Ale przecież to spowoduje prześwietlenie tła!
      Dlatego uważam, że mocy lampy jednak nie da się zwiększyć inaczej niż kupując mocniejszą lampę albo więcej lamp 🙁

      1. Zapomniałeś o regulacji czasu naświetlania? 🙂 Czas naświetlania nie wpływa na moc błysku, natomiast wpływa na jasność tła – możesz więc podnieść ISO i otworzyć przysłonę (zwiększając moc błysku), jednocześnie skracając czas naświetlania, żeby nie przepalić tła. Oczywiście lepiej nie przekraczać minimalnego czasu synchronizacji, bo w trybie szybkiej synchronizacji błysku moc lampy znowu spada, a przecież staramy się, żeby ją zwiększyć.

          1. No to jeśli tłem nie jest słoneczny stok narciarski albo plaża w południe, to 1/250 powinna starczyć do tego, aby albo otworzyć przysłonę, albo podnieść ISO.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *