Jazda po polsku


W świecie fotograficzno-filmowym niewiele jest produktów europejskich, a jeszcze mniej polskich. Tym bardziej miło mi zaprezentować film wykonany za pomocą dziecka rodzimej pomysłowości i przedsiębiorczości. Powyższa krótka prezentacja z okolic wrocławskiego rynku została wykonana za pomocą szyny SP-600 Pro gdańskiej firmy Slide Kamera. Dołączony do urządzenia silnik i sterowanie pozwala na bardzo płynne prowadzenie aparatu. Całość jest przy tym bardzo poręczna – SP-600 Pro, czyli szyna od długości 60 cm, silnik oraz sterowanie mieszczą się w pokrowcu, rozmiarem i wagą przypominając przyzwoity statyw.

To, co widać na filmie, to nie koniec możliwości szyny, bo jej moduł sterujący pozwala realizować zdjęcia poklatkowe – nawet aparatami, które nie mają takiej funkcji dostępnej w menu. Szyna wróci na łamy bloga, spodziewajcie się nawet serialu, będzie więc okazja do szerszego zaprezentowania jej możliwości.

Szyna jest szczególna także z innego powodu. Jeszcze miesiąc, a mógłbym świętować rocznicę starań o jej wypożyczenie do testu. Na początku maja 2013 roku zacząłem z panem Sebastianem z firmy Slide Kamera bardzo sympatyczne rozmowy, z których dowiedziałem się bardzo dużo o technologiach produkcji szyn i wyzwaniach technicznych. Rozmowy zawsze kończyły się konkluzją, że dostępny obecnie model to jeszcze nie to, co powinno trafić do testów, ale kolejne poprawki i przeróbki są w drodze, więc już za 2-3 tygodnie… Negocjacje z perfekcjonistą są bardzo trudne. 🙂 W końcu jednak „dostępny obecnie model” okazał się godny testów i od paru dni mam nową zabawkę.

Szyna jedzie na fotowyprawę do Toskanii, więc uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak to działa i trochę poszynować pomiędzy cyprysami, a Szanowni Czytelnicy będą mogli zobaczyć za jakiś czas Toskanię z zupełnie nowej perspektywy. 🙂

 

Rzeczy, których nie należy robić przed podróżą
Złap piękne światło i… schowaj je na później

15 komentarzy

 1. szalas

  kiedy Oscar, ew. Złota Palma? 😉

  • Piotr

   Oscar, Helmut albo Audyfaks mile widziani do noszenia, zwłaszcza zestawu do ustawiania szyny skosem lub pionowo – zestaw dotarł dzisiaj i jest wyposażony w przeciwwagę i solidny balast. A palma to mi odbije, jak ja będę sam to nosił. Niewykluczone, że złota.

 2. Piotrze przejrzałem filmiki i zdjęcia z wspólnych testów i wydaje mi się, że to nie jest po prostu SP-600 co masz.
  Może to być SP-600 ale podrasowane o stopki boczne AF-SP1 Pro, czyli SP-600 Pro (http://www.slidekamera.pl/slide-kamera-font-color-53a80c-b-sp-600-sp-1000-font-pro-b.html)

  • Piotr

   Faktycznie, wygląda na SP-600 Pro. Na boku pisze “model SP-600”, ale pewnie różnica jest tylko w nóżkach, a sama szyna taka sama dla obu wersji. Dzięki za korektę, poprawiłem.

 3. WNP

  Krasnoludki jak zwykle czarną robotę odwaliły i nikt się nawet o ich udziale nie zająknął… chlip chlip

 4. szalas

  odcinek pilotażowy b.fajny, scenka z tramwajem dobrze rokująca na przyszłość serii – kiedy c.d.?

 5. szalas

  czyli w wiosenno-letniej ramówce; też dobrze 🙂

 6. Ryszard

  Staję pierwszy w kolejce do szynowania między cyprysami 🙂

 7. Piotr

  Dzisiaj szyna, a także GoPro, okazały się niezbędne do wykonania zadania domowego z fizyki w 1. klasie gimnazjum. Aż dziwne, jak ludzkość przetrwała czas, kiedy szyn nie było… 😉

 8. wzrokowiec

  Fajna zabawka!
  Też taką chcę 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *