Czas i przestrzeń

W fotografii nie pokazuje się zmian będących efektem upływu czasu ani też nie prezentuje się przestrzennych relacji między obiektami – jedynie sugeruje się je, przez połączenie różnych technik i konwencji odbioru. Fotografia jest płaskim, nieruchomym obrazem i pokazanie ruchu czy upływu czasu możliwe jest jedynie przez zabiegi symboliczne, wymagające, aby po drugiej stronie był odbiorca rozumiejący ową symbolikę.

Z filmem jest prościej, odbiór nie wymaga znajomości konwencji, łatwo pokazać ruch, a za pomocą techniki interwałów także upływ czasu można skompresować. (Czas można też rozciągać i spowalniać, ale to inna historia). Szyna, taka jak SP-600 Pro gdańskiej firmy Slidekamera, ułatwia zaakcentowanie zarówno przestrzenności sceny, jak i modyfikowanie tempa upływu czasu. Zapraszam na wycieczkę po przestrzeniach i czasie Islandii.

Materiał – oprócz kontekstowego ujęcia na początku, gdzie w roli operatora wystąpił Krzysiek – w całości został zarejestrowany za pomocą szyny. Nie jest to całość filmowego materiału z islandzkiej fotowyprawy, ale większy film o Islandii będzie miał premierę… nieco później (sama definicja terminu „nieco” także zostanie podana nieco później 🙂 ). Na dole natomiast zdjęcie z okolic Błękitnej Laguny.

Błękitna Laguna, Islandia

Historia zatoczyła koło
Rozciągacz czasu

6 komentarzy

 1. Andrzej2

  Zdjęcie nieco przypomina Karaiby 😉

 2. wzrokowiec

  Ujęcia filmowane wyszły bardzo dobrze.
  Ale dlaczego w ujęciu poklatkowym z pędzącymi chmurami (0:59-1:05) obraz tak skacze?
  Zbyt mało klatek? Czy inna przyczyna?

  • Ewa

   Obraz nie skacze, tylko zbyt szybko zmienia się światło. Nie doceniliśmy zmienności islandzkiej pogody – w ciągu kwadransa mnóstwo razy pojawił się na pierwszym planie cień, ale zawsze na krótko.

   • wzrokowiec

    Upieram się jednak, że skała na pierwszym planie kilka razy przeskakuje. Jakby brakowało parku klatek. Pokazałem ten film jeszcze kilku znajomym i wszyscy to zauważyli.

    • Piotr

     Klatek z pewnością nie brakuje, tam jest 30 kl/s i nie jest nic rozciągane/spowalniane. Nie wiem, co tam widzisz – Ewa się nawet zastanawiała nad dodatkową edycją tego kawałka, ale nie wie co edytować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *