Płaskie, nieruchome smoki

Lodowy smok i mag: Islandia

Znacie ten stary kawał? To posłuchajcie:

Kierowca przejechał na drodze kurę. Jako uczciwy człowiek, bierze ją i pyta w najbliższej chałupie: „Gospodarzu, to wasza kura?” Na co gospodarz: „Nie, moje nie są takie płaskie”.

Trochę podobnie ma się sprawa z fotografią i jej prawdziwością, co już dawno temu zauważył Auguste Rodin, mówiąc: „Artysta może mówić prawdę, ale fotografia kłamie, bo w rzeczywistości czas się nie zatrzymuje”. Dodajmy, że w rzeczywistości świat nie jest również czarno-biały. Ani płaski. No i nie ma ograniczonej rozdzielczości. Więc fotografia z definicji nie może pokazywać prawdy. Chyba, że jednak może…?

Charakterystyczne dla fotografii zatrzymanie czasu to z jednej strony wspaniała możliwość uchwycenia i podkreślenia momentu, który dla „normalnego” obserwatora na żywo byłby trudny do wyodrębnienia, bo stopiony z sąsiednimi momentami; z drugiej strony, to niesamowita możliwość manipulacji. Można przecież wybierać takie setne sekundy, które są efektowne, choć jednocześnie niezbyt reprezentatywne dla całości wydarzenia. Vide: zdjęcie z zamieszek kibicowskich w Vancouver w 2011 roku, którego wymowa społeczna zaskoczyła samego autora.

Na zdjęciu powyżej: mag siódmego stopnia, wywołujący lodowego smoka. U jego stóp siedzi zachwycona adeptka. Albo może jednak nie?

 

P.S. Pozdrowienia dla Maga, Adeptki i islandzkiego smoka!

Garażowa wyprzedaż: Skrzyneczka na wspomnienia
Dobry bracketing

6 komentarzy

 1. krzy28

  Toż widać, że Mag i Adeptka polują na coś po lewej stronie smoka. Może na lodowiec…? 😉

 2. Andrzej2

  Mag odpozdrawia. Wygląda to na typowe zachowanie magów. O proszę, tu http://www.dfv.pl/gallery/d/3655288-1/IMG_6836.JPG kolejny przykład.

 3. Bogna

  Straciłam nogę, ale i tak byłam szczęśliwa. Żadna noga nie była mi w stanie tego odebrać.

 4. A nie mówiłem, że celebryta 😉

 5. Bogna

  Ach, dla niewtajemniczonych, chodziło oczywiście o nogę od statywu, moje osobiste, zaprawione w górach, spisywały się przyzwoicie:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *